1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Кримський «референдум» завершився, російська анексія півострова форсується

Кримський «референдум» завершився, російська анексія півострова форсується

Сімферополь – У неділю в Криму відбувся невизнаний Україною і світом «референдум». За офіційними попередніми даними, у ньому взяли участь  понад 80% кримчан, а проголосували за «возз'єднання» з Росією понад 90% виборців. Незалежні спостерігачі і правозахисники говорять про грубі порушення і фальсифікації, Меджліс кримських татар – про повний бойкот, а самопроголошена кримська влада – про форсування процесу приєднання до Росії.

Голосування в Криму проходило з численними порушеннями і не має нічого спільного зі справжнім волевиявленням. Про це заявив голова кримського відділення Комітету виборців України Андрій Крисько.

Головною схемою для фальсифікацій він вважає називає спрощену процедуру внесення людей в додаткові списки прямо на виборчій дільниці в день голосування. За його словами, кількість людей, яких внесли таким чином у списки у низці дільниць була «аномальною великою».

Не виключено, що голосували й громадяни Росії з російськими паспортами. Така інформація надходила до нас із кількох джерел Андрій Крисько

Андрій Крисько не виключає, що після голосування на одній дільниці одні й ті ж люди за схожою процедурою могли голосувати на іншій дільниці. «Не виключено, що голосували й громадяни Росії з російськими паспортами. Така інформація надходила до нас із кількох джерел. Ми припускаємо, що голосування відбувалося за допомогою «мертвих душ», бо списки дуже старі і не уточнені. На одній із дільниць використовували список ще 1999 року».

За словами аксперта, серед спостерігачів не було представників жодної організації, яка можна було б довіряти. До того ж, єдиний офіційно дозволений екзит-пол під час «референдуму» у Криму проводила організація, яку повʼязують із одним із провладних депутатів Сімферопольської міської ради – це також викликає сумніви щодо правдивості зібраних даних.

 


Голова Центральної виборчої комісії Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв теж заявив про масові порушення проведення так званого «референдуму» та вірогідну фальсифікацію його результатів. «Попри свої ж ухвалені правила гри, самі ж їх і порушують», – зазначив Заїр Смедляєв.

«В суботу і неділю, незважаючи на оголошений день тиші, все місто прикрашене білбордами, що запрошують проголосувати за Крим у складі Росії, над адміністративними будівлями встановлені російські прапори. Члени комісії іноді не запитують у виборців паспорти для видачі бюлетенів», – сказав Смедляєв.

Один скоєний злочин (незаконний референдум) підштовхує до скоєння іншого (фальсифікації результатів) Заїр Смедляєв

«У Бахчисарайський район на автобусах завезли «летючих голландців», які, роз’їжджають по дільницях і вкидають бюлетені. У голосуванні беруть участь і громадяни Росії. Один скоєний злочин (незаконний референдум) підштовхує до скоєння іншого (фальсифікації результатів) з метою уникнення відповідальності», – розповів голова ЦВК Курултаю.

Проведення «всекримського референдуму» Заїр Смедляєв вважає «спробою Путіна надати законного вигляду незаконній окупації Криму».

За повідомленням кореспондента Радіо Свобода, у день «всекримського референдуму» тривала масова агітація на підтримку першого питання, внесеного до бюлетенів. На багатьох вулицях Сімферополя, інших населених пунктів півострова, на головних автодорогах автономії залишалися встановлені раніше тисячі сіті-лайтів і білбордів із закликами голосувати за приєднання до Росії.

Також свідки повідомляли про велику кількість мобільних груп, які ходили багатоповерховими будинками і районами приватної забудови, стукали у помешкання і закликали проголосувати. Спостерігалося багато груп з виборчими скриньками, які в супроводі людей у міліцейській формі ходили по квартирах і будинках з пропозицією голосувати вдома.

Журналісти повідомляли про чисельні випадки недопуску працівників мас-медіа на виборчі дільниці, які виросли у кілька разів під час підрахунку результатів голосування. Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) та Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) ще перед «референдумом » засудила намагання місцевої кримської влади обмежити висвітлення у засобах інформації процесу голосування.

Від бойкоту «реверендуму» до «вереничного протесту»

Попри офіційні заяви про рекордну явку виборців, насправді на дільницях великих юрб не спостерігалося, не було таких черг, як на президентських виборах 2004 і 2010 років.

За даними Меджлісу, кримськотатарське населення півострова майже повністю бойкотувало «референдум». Наприклад, на двох виборчих дільницях у кримськотатарському масиві Кам’янка у Сімферополі журналіст Радіо Свобода не побачив жодного кримського татарина – ні серед членів виборчкомі, ні серед виборців.   

А в масивах компактного проживання кримських татар в Бахчисарайському районі взагалі не було створено виборчих дільниць із «всекримського референдуму». Про це Радіо Свобода повідомив голова Бахчисарайської районної державної адміністрації Ільмі Умеров. Посадовець пояснив це тим, що виборчі комісії не було з кого формувати.

Раніше Ільмі Умеров закликав жителів Бахчисарая не піддаватися на провокації, залишатися толерантними та мудрими і не брати участі в «референдумі». Також Ільмі Умеров закликав керівників і спеціалістів органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування «не виконувати злочинні вказівки».

В неділю в Криму також пройшов «вареничний флеш-моб» – десятки, а може й сотні, кримських родин замість того, щоб іти на незаконний «референдум», запрошували до себе друзів, родичів і сусідів, й ліпили та варили вареники.

 


Тим часом самопризначений кримський премʼєр-міністр Сергій Аксьонов написав у своєму «Твіттері», що у понеділок, 17 березня, Верховна Рада Криму оформить офіційну заявку на вступ республіки у склад Російської Федерації,  Він також повідомив, що у понеділок делегація кримського парламенту вирушить у Москву.

За словами Аксьонова, з квітня Кримський півострів планує перейти на розрахунки у російських рублях.